Після підриву Каховської гідроелектростанції (ГЕС) триває обміління річки Дніпро. У районі Запоріжжя рівень води в ній упав на чотири метри, що загрожує наслідками екосистемі та місцевим жителям, повідомляє FREEДОМ.
Житель Запоріжжя Богдан із середини травня регулярно ходить на один із запорізьких пляжів на Дніпрі. Але після підриву Каховської ГЕС купатися майже неможливо — вода зникла.
“Коли дамбу підірвали, через день вода відійшла на метрів тридцять тут і ось так поступово вона відходила”, — сказав він.
За словами Богдана, на мілину, що з’явилася, він і його друзі принесли міношукач. Однак замість цінних речей знайшли мінометну міну часів Другої світової війни. Ще частіше на дні Дніпра, що оголилося, знаходять боєприпаси сучасні, що опинилися там після обстрілів російською армією, кажуть сапери.
“За останній період, коли вода відійшла, щоденно розрахунки саперів виїжджають саме на такі виклики”, — повідомив начальник відділення спеціальних піротехнічних робіт Віктор Служний.
Після обміління стало видно величезні поклади бруду та сміття, які десятиліттями накопичувалися на дні Дніпра. Однак це не зупиняє пляжників. Санітарні лікарі попереджають про небезпеку епідемій і не рекомендують навіть заходити у воду. У ній через зменшення загального обсягу річки підвищилася концентрація шкідливих речовин, джерела яких — стоки міської та зливової каналізацій, а також промислових підприємств. Як повідомив головний санітарний лікар Запорізької області Тарас Тищенко, небезпечних інфекцій поки що не виявили:
“Ми обстежуємо всіх захворілих на гострі кишкові інфекції, які поступають в стаціонари для лікування. Жодного випадку виявлення холерного вібріону не зафіксовано”.
Нині в дніпровській воді вміст кисню вдвічі нижчий за норму, тому може початися мор риби. Через обміління неможливо буде зрошувати тисячі гектарів сільгоспугідь. Справжнє лихо, журяться екологи, це майже повне руйнування природного комплексу національного парку “Великий Луг”. У його складі був регіональний ландшафтний парк, орнітологічні заказники на островах Великі та Малі Кучугури, нерестовища судака у Василівській затоці, плавнева зона острова Хортиця.
“Наразі болота, потім пустеля. Дай боже, щоб потім пустеля буде з рослинністю якоюсь, тому що екосистема як така вона знищена”, — сказав директор Департаменту захисту довкілля Запорізької обласної військової адміністрації Сергій Карпій.
За словами екологів, нова екосистема з часом сформується, але якою вона буде, прогнозувати не беруться.